Jazyková mutácia: Čeština| Slovenština
Mena: |
 • Magazín

Tajomstvo a história dezodorantu

  Vynález prvého dezodorantu sa datuje do roku 1888, avšak niečo ako dezodorant poznali už starí Egypťania. Už po stáročia sa bezpočet ľudských generácií snaží telesný pach maskovať a naše pokusy o to sa pohybovali od nápaditých po bizarné. 

   

  Všetky ľudské bytosti se potia, akokoľvek pot sám o sebe takmer nepáchne a nepríjemný zápach, s ktorým sa všetci potýkame, je výsledkom rozkladu bielkovín baktériami na hlučné kyseliny. Potenie produkujú ekrinné žľazy, ktoré sa nachádzajú po celom našom tele v spodnej vrstve kože, nazývanej dermis a ktoré uvoľňujú pot priamo na povrch našej kože. Keď sa pot odparí, funguje ako chladiaci mechanizmus, ktorý reguluje telesnú teplotu. Má vysoký obsah soli, ktorý je pre baktérie náročné rozložiť, a preto nie je nijak zvlášť zapáchajúci. Apokrinné žľazy, ktoré sa nachádzajú v obmedzených oblastiach tela, ako podpažie, však uvoľňujú pot nielen pri zvýšení teploty, ale aj v strese. Tento pot má vysoký obsah bielkovín, a keď ho baktérie rozložia, vytvára charakteristický a nepríjemne štipľavý zápach.

  Aj keď starovekí ľudia tomuto vedeckému vysvetleniu možno nerozumeli, snažili sa maskovať svoj telesný pach. Egypťania a Gréci sa často kúpali vo vode s vonnými olejmi, nanášali si na telo aromatické oleje a k prevoňaniu vzduchu používali kadidlo. Grécky básník Homér dokonca zašiel tak ďaleko, že navrhol, že dobrý hostiteľ by mal svojim hosťom ponúknuť kúpele a aromatické oleje hneď po príchode. Rimania boli rovnako rozmaznaní a okrem častého kúpania si namočili odevy do parfému a dokonca zašli tak ďaleko, že prevoňali svoje kone a domácich miláčikov. 

  Okrem prekrývajúcich sa vonných látok, používali starovekí ľudia tiež značnú vynaliezavosť pri navrhovaní sladko voniacich receptúr a vytvárali zmesi pštrosích vajec, korytnačín a žlčníkov, aby zamaskovali svoj telesný pach. Vyrábali tiez sladko voniace balzamy na báze oleja, ktoré obsahovali prírodné prísady, ako je škorica, citrónová tráva, ľalia, ruža, myrha, kardamón a kasia. V 13. storočí chemici ovládli umenie destilácie k extrakcii esenciálnych olejov z prírodných produktov, ako sú kvetiny a korenie. Tieto oleje sa dali vylepšiť čerstvými bylinkami a potom kombinovať s alkoholom, aby sa vytvoril stabilný a trvanlivejší parfém, ktorý sa potom použil k prevoňaniu tela a zamaskovaniu akýchkoľvek nepríjemných pachov. 

  Zatiaľčo sa starovekí ľudia pokúšali zmierniť svoj telesný pach relatívne dobrou hygienou a pravidelným kúpaním, ich súčasníci z Európy verili, že kúpanie je nebezpečné a že ohrozuje ich zdravie. V 15. a 16. storočí presadzovali významní vedci nepodloženú teóriu, že voda zmäkčuje pokožku a otvára póry, čím oslabuje mäso a vystavuje telo infekcii. Taký bol strach z rizika vody, že kúpaniu často predchádzali špeciálne opatrenia, ako bolo namazanie tela vodeodolným olejom a zabalenie do vonnej látky pred ponorením do kúpeľa. Pravidelné kúpanie bolo vo všetkých triedach vzácnou udalosťou a hovorí sa, že katolícki kňazi často nasadili kadidelnice dávkujúce kadidlo s veľkým nadšením, pretože silná vôňa maskovala nepríjemný zápach, ktorý vychádzal zo zhromaždeného zboru.

  Ale v stále viac preplnených mestách viktoriánskej doby sa vnímanie zmenilo a čistota, ako dobré mravy, bola považovaná za znak postavenia a slušnosti, zatiaľčo špina a zlá hygiena boli považované za morálne zavrhnutiahodné a nebezpečné. Angličania, ktorí sa často vydávali na cesty po Európe s cestujúcimi kúpeľmi a zásobami mydla, začínali byť považovaní za notoricky vyberavých. Mydlo se vyrábalo v Anglicku v priemyselnej miere a názvy domácností ako „Pears“ a „Wright’s Coal Tar“ patria do viktoriánskej éry. Karbolické mydlo, propagované ako „dezinfekčné“, bolo vyrábané pre masy a bolo používané k sterilizácii a deodorizácii domov a oblečenia. Na druhom konci stupnice špecializované dielne používali parfémy k výrobe vonných, vysoko kvalitných mydiel, ktoré boli vyvážané do celého sveta.

  Počas tohto obdobia sa gentleman mohol pravidelne kúpať, používať parfémované mydlo a obliekať sa do oblečenia, ktoré bolo vypraté pomocou nových účinných mydiel a pracích prostriedkov. Táto rutina prešla dlhú cestu k eliminácii akýchkoľvek nepríjemných telesných pachov a okrem toho samozrejme mohol použiť príjemne voniacu kolínsku vodu, ako je West Indian Limes, ktorú pre súd kráľovnej Viktórie zformulovala spoločnosť Truefitt & Hill, alebo kolínsku vodu s názvom 1805, pôvodne formulovanú pre viktoriánskeho premiéra Lorda Palmerstona pod názvom Palmerston Bouquet.

  Ti, ktorí si nemohli dovoliť drahšie a rafinovanejšie kolínske vody, liberálne využili bobkový rum. Námorníci v 16. storočí zistili, že bobkové listy zo Západnej Indie predstavujú účinný zpôsob maskovania telesných pachov, čo bolo obzvlášť dôležité a zvlášť vítané v uzavretých námorných priestoroch. Spočiatku si jednoducho potierali suché listy na tele a na koži im zanechávali voňavý olej, avšak podnikavého námorníka napadlo namočiť bobkové listy do iného karibského produktu, rumu, čo bol kvasený alkoholický nápoj vyrobený z melasy. Ostrovania vzali tento základný recept a pridali voňavé karibské korenie, ako je klinček a škorica a vytvorili lacnú kolínsku vodu, ktorá si rýchlo získala takú celosvetovú popularitu, že bola vyvážaná do celého sveta ako nenahraditeľný kozmetický výrobok. 

  Prvý komerčný dezodorant bol vyvinutý vo Philadelphii v roku 1888 a dostal meno „Mum“ (Mamka), ktorý si nechala patentovať Edna Murpheyová. Hustý a voskový krém, ktorý zanechal na odeve mastné zbytky, sa aj napriek tomu ukázal ako populárny a nasledovalo mnoho zdokonalení. Prvý dezodorant zameraný na mužov, Top-Flite, sa objavil v Amerike v roku 1935. Inzerenti hrali na mužské neistoty, čo znamenalo, že nepríjemné telesné pachy by ohrozili kariéru a bránili materiálnemu úspechu. Nevyhnutne sa dezodorant postupne stal potrebnou súčasťou pánskej hygienickej rutiny a nasledovali rafinovanejšie vzorce, ktoré sa nakoniec vyvinuli do sofistikovaných produktov, ktoré sú dnes k dispozícii, ako je Dezodorant od Truefitt & Hill.

  Tento vysoko sofistikovaný produkt je starostlivo formulovaný tak, aby neobsahoval hliník a parabeny a kombinuje rad prirodzene sa vyskytujúcich procesov a účinne tak eliminuje telesný pach a nielen maskuje. Dezodorant od Truefitt & Hill si získal zaslúžené pokračovanie, ako hlavná súčasť dennej rutiny každého gentlemana a stal se trvalo obľúbeným. Jeho čistá, roll-on aplikácia zaistí pocit sviežosti a jeho neutrálna vôňa, ktorá sa spočiatku otvára jemnými tónmi santalového dreva, umožní pohodlné používanie dezodorantu v tandéme s akýmkoľvek výberom kolínskej vody.

  Keď si zbalíte neodmysliteľný Gentleman’s Dezodorant do posilňovne, alebo toaletnej tašky alebo budete uvažovať o použití tejto každodennej potreby, môžte dobre reflektovať, ako ďaleko sme sa všetci dostali od pštrosích vajec a korytnačiny!

  E-Shop na míru - Foxmate.cz