Jazyková mutácia: Čeština| Slovenština
Mena: |
 • Magazín

Sila parfému - ako môžu vône ovplyvniť Vašu náladu

  Pretrvávajúci závan vône nás môže preniesť do iného času a miesta s mimoriadnou živosťou, protože náš čuch je priamo spojený s limbickým systémom, primitivnej časti nášho mozgu, kde sú emócie a spomienky ukladané a zpracovávané. 

  Vône a pamäť sú jasne prepojené: či už ide o všadeprítomné vône prvej dovolenky v Stredomorí, drevité vône jesenného večera, exotickú vôňu korenia v kuchyni vašej babičky alebo parfém, ktorý nosí vaša prvá priateľka. 

  Vône viac než stimulujú pamäť a túžbu, môžu tiež ovplyvniť naše chovanie v prítomnom okamihu a vyvolať fyziologickú reakciu. Mnoho vôní má silné asociatívne vlastnosti a ľahko mení náladu, podporuje zvýšenú bdelosť a pozitivitu alebo vytvára pocity kľudu a relaxácie. Môžu byť užitočné pri zmierňovaní stresu, zmierňovaní nespavosti, zaisťovaní jasnosti a sústredenia. Medzi osviežujúce a revitalizujúce vône patrí: pomaranč, citrus, grapefruit, citrón, limetka, cypriš, eukalyptus, mäta peprná, borovica, čajovník, tymián. Medzi uklidňujúce a relaxačné vône patrí: vanilka, levanduľa, santalové drevo, palisander, kadidlo, neroli, harmanček a jazmín. 

  Je zrejmé, že najjednoduchší spôsob, ako tieto výhody zistiť, je skúšať vône, ale uistite sa, že to robíte, keď ste v dobrom fyzickom stave a v dobrej, pozitívnej nálade, pretože to všetko hrá veľkú úlohu. 
  Doprajte vôni čas, aby sa na vašej pokožke rozvinula; po asi 20 minútach svieže citrusové vrchné tóny ustúpia kvetnatým, koreneným a drevitým tónom srdca. Každý zažíva vône inak, kvôli jedinečným osobným emóciám, ktoré sú s nimi spojené. Nedávny vedecký výskum však ukázal, že väčšina ľudí má tendenciu uprednostňovať vône, ktoré dokáže správne identifikovať, napríklad vanilku alebo posekanú trávu.

  Pokiaľ sa rozhodnete nosiť vôňu, nachádzate veľmi efektívny spôsob, ako zlepšiť svoju pohodu a sebaúctu. Niet preto divu, že sa mnozí z nás rozhodnú nosiť parfém aj počas karantény, kedy fyzicky nezdieľame priestor s inými ľuďmi a komunikujeme len digitálne, pretože jeho vlastnosti zvyšujúce sebadôveru sú pre nás trvalo prospešné a poskytujú stupeň emocionálneho pohodlia. 

  Vzhľadom k nepopierateľnej sile vône pozitívne ovplyvniť náladu sa zdá byť rozumné používať vôňu ako nástroj vo svojej zbrojnici, ktorá spolu s výberom oblečenia a perfektnou úpravou môže premietnuť silné a pozitívne asociácie do sveta. Podpisová vôňa sa stane niečím, vďaka čomu budete vyčnievať z davu a budete nezabudnuteľní. Vaša vôňa je zavŕšením oblečenia, ktoré nosíte, rovnako ako doplnkom ako manžetový gombík alebo kravata. Nájdite teda vôňu, ktorá odráža vašu náladu, príležitosť a vaše oblečenie. Je teda dobré mať na výber. 

  Pamätajte, že vône tiež nie sú silné časové a sezónne asociácie. Svieža citrusová vôňa, ako je kolínska voda West Indian Limes alebo kolínska Freshman, alebo korenená oceánska vôňa kolínskej 1805, pôvodne vytvorená pre lorda Palmerstona, vyjadrí obchodné nadšenie a vitalitu, zatiaľčo ťažšie, drevitejšie, viac orientálne vône môže mať viac nočných konotácií. Zložitá zmes drevitých podtónov s korenenými orientálnymi tónmi v kolínskej Grafton šíri zmysel pre kultivovanú sofistikovanosť, zatiaľčo korenené srdce kolínskej Trafalgar s muškátovými, klinčekovými a levanduľovými vôňami je urbánna a kozmopolitná. 

  Nepoužívajte silné množstvo vône; vašim cieľom je podnietiť a dráždiť, nie dusiť a za plaviť. Naneste parfém na hrudník a krk a pokiaľ vôňu stále cítite päť alebo desať minút po aplikácii, máte to správne.

  Nosiť dobrú a dobre vybratú vôňu predovšetkým ukazuje, že vám na veci záleží, že si vážite ľudí, s ktorými komunikujete; čo je charakteristickým znakom dobrých mravov. 

  E-Shop na míru - Foxmate.cz